Skip to content

67-69 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Feb 5, 1990

Property Information

Block3676
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,458
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
16%
Improvement Value:$165,500
84%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+2.1%
2024$7,057+3.5%
2023$6,819-1.9%
2022$6,948+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4811, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1922