Skip to content

43-45 Wilbur Ave

Newark, NJ 07112

Built 1933

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 9, 2002

Property Information

Block3681
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,656
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
17%
Improvement Value:$184,900
83%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+2.0%
2024$8,269-0.2%
2023$8,282-1.7%
2022$8,428+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft4,656DeedBook 5924, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1933