Skip to content

190-192 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block3707
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$157,400
84%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+2.0%
2024$6,986-0.2%
2023$6,998-1.7%
2022$7,121+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925