Skip to content

50-52 Vassar AveNewark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block3681
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
21%
Improvement Value:$134,700
79%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+2.0%
2024$6,356-0.2%
2023$6,366-1.7%
2022$6,479+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 4626, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1932