Skip to content

14-18 Vassar AveNewark, NJ 07112

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block3681
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,255
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,200
20%
Improvement Value:$140,400
80%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+2.0%
2024$6,584-0.2%
2023$6,594-1.7%
2022$6,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,255DeedBook 20250, Page 78965Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,255DeedBook 20160, Page 6298

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,255DeedBook 12536, Page 9608Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$5,500

From:

To:

Sq Ft2,255DeedBook 12499, Page 9327Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$25,400
DeedBook 4428, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900