Skip to content

14-18 Wilbur AveNewark, NJ 07112

Built 1919

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block3682
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,070
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$196,500
83%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,994+2.0%
2024$8,817-0.2%
2023$8,831-1.7%
2022$8,987+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft5,070DeedBook 5944, Page 193

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5915, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1919