Skip to content

148 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block3697
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,244
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,700
10%
Improvement Value:$176,400
90%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+2.0%
2024$7,273-0.2%
2023$7,285-1.7%
2022$7,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft5,244DeedBook 20200, Page 9220

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5381, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1922