Skip to content

49-51 Chancellor Ave

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 12, 2003

Property Information

Block3682
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
13%
Improvement Value:$218,100
87%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+2.0%
2024$9,361-0.2%
2023$9,376-1.7%
2022$9,542+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft4,328DeedBook 5973, Page 489

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5571, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1925