Skip to content

141-143 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1928

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 4, 1986

Property Information

Block3703
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,278
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
12%
Improvement Value:$227,500
88%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,831+2.0%
2024$9,637-0.2%
2023$9,652-1.7%
2022$9,823+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft4,278DeedBook 4916, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1928