Skip to content

29-31 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block3683
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$99,600
74%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+2.0%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,001
DeedBook 4602, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 1927