Skip to content

787-789 Elizabeth AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block3683
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,482
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
17%
Improvement Value:$151,200
83%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+2.0%
2024$6,815-0.2%
2023$6,826-1.7%
2022$6,946+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5662, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1927