Skip to content

33-35 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block3684
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,579
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
22%
Improvement Value:$119,300
78%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+2.0%
2024$5,708-0.2%
2023$5,717-1.7%
2022$5,818+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$14,569
DeedBook 5219, Page 619

Property Sale

Sale
$31,579
DeedBook 4844, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1927