Skip to content

37-39 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$22,900
Last Sale Date
Mar 15, 1974

Property Information

Block3684
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
24%
Improvement Value:$107,500
76%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,124+2.1%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.8%
2022$5,119+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$22,900

To:

Sq Ft1,562DeedBook 4483, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1922