Skip to content

41 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1919

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block3684
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
14%
Improvement Value:$204,600
86%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+2.0%
2024$8,888-0.2%
2023$8,902-1.7%
2022$9,059+65.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,711DeedBook 20190, Page 75349

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 20190, Page 10896Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12005, Page 4230

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6354, Page 382

Property Sale

Sale
$23,570
DeedBook 4704, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1919