Skip to content

67-69 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1915

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block3688
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
11%
Improvement Value:$250,600
89%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+49.2%
2024$7,176-0.2%
2023$7,188-1.7%
2022$7,315+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 20230, Page 67905

Property Built

Built

Year Built: 1915