Skip to content

116-118 Chancellor Ave

Newark, NJ 07112

Built 1948

Last Sale Date
May 4, 2011

Property Information

Block3690
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,133
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
18%
Improvement Value:$146,600
82%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+2.0%
2024$6,640-0.2%
2023$6,650-1.7%
2022$6,768+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5573, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1948