Skip to content

90-92 Chancellor Ave

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block3690
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
16%
Improvement Value:$154,300
84%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867-0.2%
2023$6,878-1.7%
2022$7,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft3,808DeedBook 20160, Page 93886

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5894, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1923