Skip to content

1151 Bergen StNewark, NJ 07112

Built 1927
Vacant Land

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block3691
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,209+1.1%
2021$1,196+1.8%
2020$1,174+3.7%
2019$1,132+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 20230, Page 63292

Property Sale

Sale
$110,378
DeedBook 6319, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1927