Skip to content

1171-1173 Bergen St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$215,500
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block3691
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,371
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
18%
Improvement Value:$141,400
82%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+2.0%
2024$6,446-0.2%
2023$6,456-1.7%
2022$6,570+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,500

To:

Sq Ft3,371DeedBook 6017, Page 594

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5634, Page 927

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4916, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1927