Skip to content

1167-1169 Bergen St

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$502,477
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block3691
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
22%
Improvement Value:$109,900
78%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,377+2.0%
2024$5,271-0.2%
2023$5,280-1.7%
2022$5,373+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$502,477

To:

Sq Ft2,936DeedBook 20250, Page 55275

Property Sale

Sale
$7,501
DeedBook 4589, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1932