Skip to content

82-84 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block3693
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
11%
Improvement Value:$283,100
89%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,097+2.0%
2024$11,859-0.2%
2023$11,878+50.9%
2022$7,870+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20201, Page 17599

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,872DeedBook 20190, Page 65405Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 4951, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1920