Skip to content

180 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block3665
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,891
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
9%
Improvement Value:$291,100
91%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,166+2.0%
2024$11,926-0.2%
2023$11,945+54.6%
2022$7,725+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,891DeedBook 20200, Page 48618

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft2,891DeedBook 20150, Page 81987Recorded10/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927