Skip to content

159-161 Chancellor Ave

Newark, NJ 07104

Built 1924

Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block3701
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,227
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
9%
Improvement Value:$188,100
91%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+2.0%
2024$7,691-0.2%
2023$7,703-1.7%
2022$7,839+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4482, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1924