Skip to content

162 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2007

Property Information

Block3701
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,361
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$113,400
85%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+2.0%
2024$4,973-0.2%
2023$4,981-1.7%
2022$5,069+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5534, Page 314

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5043, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1924