Skip to content

163-169 Chancellor AveNewark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block3701
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$820,000
41%
Improvement Value:$1,180,000
59%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,060+2.0%
2024$74,560-0.2%
2023$74,680-1.7%
2022$76,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

DeedBook 5535, Page 780

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4990, Page 378