Skip to content

129-131 Hansbury AveNewark, NJ 07112

Built 1937

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3703
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,189
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
18%
Improvement Value:$144,900
82%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+2.1%
2024$6,375-0.2%
2023$6,385-1.8%
2022$6,503+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937