Skip to content

113-115 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block3704
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
16%
Improvement Value:$190,800
84%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+2.0%
2024$8,466-0.2%
2023$8,480-1.7%
2022$8,630+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,078DeedBook 20240, Page 22133

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5060, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1925