Skip to content

172-174 Clinton PlNewark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block3621
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
11%
Improvement Value:$166,100
89%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074+2.0%
2024$6,934-0.2%
2023$6,945-1.7%
2022$7,068+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,500DeedBook 12358, Page 55801

Property Sale

SaleMulti
$429,000
DeedBook 12087, Page 4529

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 6182, Page 686

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5811, Page 861

Property Sale

SaleMulti
$68,725
DeedBook 5718, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1923