Skip to content

132-134 Keer AveNewark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block3705
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class15
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,578
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
18%
Improvement Value:$154,000
82%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.0%
2024$7,001-25.0%
2023$9,339+75.4%
2022$5,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,578DeedBook 20201, Page 19352

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,734DeedBook 20191, Page 10326Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 20170, Page 33802Recorded4/18/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 20150, Page 95812Recorded12/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930