Skip to content

136-138 Keer AveNewark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block3705
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$143,800
81%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+2.0%
2024$6,621-0.2%
2023$6,632-1.7%
2022$6,749+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 5340, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1929