Skip to content

139-141 Maple AveNewark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block3708
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
20%
Improvement Value:$124,100
80%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+2.0%
2024$5,793-0.2%
2023$5,803-1.7%
2022$5,905+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 20220, Page 94367

Property Built

Built

Year Built: 1952