Skip to content

195 Grumman AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$84,801
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block3708
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$139,300
82%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+2.0%
2024$6,312-0.2%
2023$6,322-1.7%
2022$6,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$84,801

To:

Sq Ft2,656DeedBook 12388, Page 7172

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6129, Page 178

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4646, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1927