Skip to content

460 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block3709
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
13%
Improvement Value:$125,300
87%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,492+2.0%
2024$5,383-0.2%
2023$5,392-1.7%
2022$5,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 20180, Page 61646

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4557, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1920