Skip to content

188-190 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block3665
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,587
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
16%
Improvement Value:$152,100
84%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+2.0%
2024$6,766-0.2%
2023$6,777-1.7%
2022$6,897+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft2,587DeedBook 20220, Page 29343Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft4,538DeedBook 20220, Page 29350

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 6126, Page 306

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5761, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1917