Skip to content

412-418 Clinton Pl

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block3712
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,550
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
10%
Improvement Value:$236,300
90%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,987+2.0%
2024$9,790-0.2%
2023$9,805-1.7%
2022$9,979+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft6,892DeedBook 20191, Page 10570

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 14419Recorded2/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$50,000

From:

To:

Sq Ft3,550DeedBook 20180, Page 87939Recorded10/10/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1907