Skip to content

267-269 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block3715
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class18
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
8%
Improvement Value:$213,600
92%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+2.0%
2024$8,656+92.5%
2023$4,496-1.7%
2022$4,575+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20250, Page 63723

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20211, Page 51331

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,288DeedBook 20211, Page 26552Recorded10/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1923