Skip to content

281 Vassar Ave

Newark, NJ 07112

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block3719.02
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,329
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
17%
Improvement Value:$93,500
83%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+2.0%
2024$4,194-0.2%
2023$4,201-1.7%
2022$4,275+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4455, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1928