Skip to content

38 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 1999

Property Information

Block3686
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
25%
Improvement Value:$86,400
75%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,404+2.0%
2024$4,317-0.2%
2023$4,324-1.7%
2022$4,400+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924