Skip to content

292 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block3721.02
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$137,300
82%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+2.0%
2024$6,237-0.2%
2023$6,247-1.7%
2022$6,357+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 20230, Page 49294

Property Sale

Sale
$24,550
DeedBook 4458, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1952