Skip to content

429-431 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 14, 1992

Property Information

Block3722
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
11%
Improvement Value:$253,600
89%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,827+2.0%
2024$10,614-0.2%
2023$10,631-1.7%
2022$10,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft7,382DeedBook 5233, Page 569

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4431, Page 1078

Property Built

Built

Year Built: 1927