Skip to content

338-340 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Apr 30, 1980

Property Information

Block3736
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,840
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
11%
Improvement Value:$245,200
89%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,273+2.1%
2024$10,065-0.2%
2023$10,082-1.8%
2022$10,265+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000

To:

Sq Ft7,840DeedBook 4680, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1932