Skip to content

343-345 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1937

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3722
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$165,300
85%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,427+2.0%
2024$7,281-0.2%
2023$7,293-1.7%
2022$7,421+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937