Skip to content

296-298 Weequahic AveNewark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block3723
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,762
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$180,000
90%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-14.9%
2023$8,764-1.7%
2022$8,919+65.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 20190, Page 918Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 20180, Page 32208Recorded4/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923