Skip to content

278-280 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
May 11, 1983

Property Information

Block3723
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,906
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
14%
Improvement Value:$126,800
86%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+2.0%
2024$5,473-0.2%
2023$5,482-1.7%
2022$5,578+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft3,906DeedBook 4786, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1927