Skip to content

285 Aldine St

Newark, NJ 07112

Built 1957

Last Sale Date
Oct 1, 1986

Property Information

Block3726.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
28%
Improvement Value:$63,000
72%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,328+2.0%
2024$3,262-0.2%
2023$3,267-1.7%
2022$3,325+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957