Skip to content

202-204 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block3708
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$182,000
86%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,062+2.0%
2024$7,903-0.2%
2023$7,916-1.7%
2022$8,056+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000

Property Built

Built

Year Built: 1967