Skip to content

245-247 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jan 16, 2007

Property Information

Block3726
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
19%
Improvement Value:$130,500
81%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,323DeedBook 12023, Page 9260

Property Built

Built

Year Built: 1927