Skip to content

15 Wyndmoor AveNewark, NJ 07112

Built 1927
Other Exempt

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block3729
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$141,500
79%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,423-3.9%
2023$6,684-1.7%
2022$6,802+1.0%
2021$6,732+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,952DeedBook 20170, Page 25191

Property Built

Built

Year Built: 1927