Skip to content

304-306 Keer AveNewark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block3729
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,018
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
14%
Improvement Value:$205,900
86%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+2.0%
2024$8,891-0.2%
2023$8,906-1.7%
2022$9,063+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft5,018DeedBook 20230, Page 44123

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft3,167DeedBook 20220, Page 83479Recorded9/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1932