Skip to content

312-314 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block3729
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
11%
Improvement Value:$247,800
89%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,588+2.0%
2024$10,379-0.2%
2023$10,395+72.2%
2022$6,038+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 20200, Page 78344

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,804DeedBook 20190, Page 70510Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1927